«Замок» за 10 хвилин

«Замок» за 10 хвилин image

10 хв Класика Укр

Незакінчений роман «Замок» був опублікований після смерті Франца Кафки. Жанрова приналежність твору включає в себе риси філософського роману, антиутопії, політичної фантастики і літератури абсурду. Ідейне спрямування твору відноситься до модернізму і екзистенціалізму. Зміст роману глибоко метафоричний, з елементами фантастики, хоча на перший погляд все, що відбувається здається реальним.

Труднощі аналізу «Замку» полягають в тому, що твір не закінчено. Тема відчуженості превалює в романі. Землемір К. тут навіть не гість він - чужинець, а значить він не такий як інші, неправильний і всюди зайвий, що створює проблеми.

Складно виділити головну ідею роману, так як в ньому бракує однозначності, він багатогранний. Але все ж, в ньому явно звучить мотив протистояння особистості державі. Особистості, яка не вписується в загальноприйняті рамки і відчуває себе усюди чужою. Проблема суворої тоталітарної держави, що заганяє людину в рамки, хвилювала Кафку на протязі всього життя. Він гостро відчував конфлікт між грізною бюрократичною машиною і загубленим в селі землеміром К. Але здається, що без замка, який здійснює тотальний контроль вся вибудувана система сільського життя піде прахом.

Сюжет роману описує нескінченний шлях К. в замок і несподівано обривається. Роман написаний сухою чиновницькою мовою, немов веде звичайну хронологію подій. Цей дивний метод оповідання, що описує весь абсурд, що відбувається, викликає у читача особливі емоції. Напевно автор хотів поділитися своїми відчуттями, тому читання роману викликає той страх, який Кафка відчував велику частину життя.

У романі є і любовна лінія, що описує відносини буфетниці Фріди і К. Ймовірно почуття К. до Фріди, грунтувалися тільки на зв'язку Фріди з Кламмом, а значить з замком, куди землеміру страшенно хочеться потрапити. Почуття і мотиви самого Фріди залишаються невідомі читачеві, проте в її нелогічності прослизає протест проти суспільства.

Головний герой з'являється з нізвідки, і про нього нічого невідомо. Жителі села дивляться на землеміра зверху вниз, адже вони звикли жити усталеними традиціями, тоді як він робить все щоб їх подолати. К. бачиться їм більш вільною людиною, і тому кожен хоче його в чомусь принизити, поставити на місце. І все ж загадкова особистість К. залишається нерозкритою.

Свою роботу над твором «Замок» Франц Кафка почав, коли приїхав на Чеський курорт Шпіндлерув Млин. Був 1922 й рік. На початку автор вів розповідь від першої особи. Але такий варіант не сподобався Кафці. Від першої особи було написано тільки кілька перших розділів, але потім виправлені.

Мова в творі йде про те, як головний герой прибуває в незрозуміле село, в якому проживають незрозумілі, навіть трохи дивні мешканці. Їх називають селянами. Жителі схожі один на одного і манерою поведінки, і зовні. Головний герой, названий просто буквою «К.», прибуває в село, яким керує замок. Замок ні чим не схожий на звичайні палаци. На вигляд він нагадує маленьке містечко. К. представляється молодшому синові каштеляна, він є жителем замку. Треба зауважити, що в творі існують як би два табори людей. Це жителі села, і жителі замку. Селяни підкоряються замку, але в той же час їх не хвилює життя в замку. Вони, здається, взагалі не хотіли б мати з ними нічого спільного. Однак що ж до ...

К. представляється синові каштеляна землеміром. Він каже, що його найняли на цю посаду в замок. І що скоро повинні приїхати його помічники. Але справа приймає несподіваний поворот. Виявляється, щоб потрапити в замок, потрібен спеціальний дозвіл. А такого дозволу у К. не було. Потім з'являються два помічника Артур і Іеремея. Вони кажуть, що вже були помічниками К. але К. абсолютно впевнений в тому, що не знає цих людей. Помічники слідують за К. невідступно. Присутні при всіх розмовах. Влазять практично в усі справи. Що невимовно дратує К.

Незабаром К. знайомитися з посильним Варнавою. Він передає для К. лист із замку. Герой вирішує, у що б то не стало потрапити в замок. І йде за Варнавою. Однак Варнава в замок не збирався. Він відправився додому. Адже вже був вечір. К. роздратований.

Варнава та його сестра Ольга роблять так, що К. виявляється в готелі, в якому живуть панове високих чинів із замку. К. там знайомитися з Фрідою. Фріда була коханкою одного з високопоставлених чиновників. Його звали - Кламм. Крім того, Фріда працювала буфетницею в готелі.

Кламм описується як байдужа до всього людина. У нього завжди закриті двері. До нього на прийом можуть потрапити не всі. Фріду Кламм сам кликав до себе. Для цього з-за зачинених дверей просто лунав голос, що звав служницю по імені.

Між Фрідою і К. розгорається пристрасть. Фріда кидає Кламма і своє місце роботи, і йде з К. Вона стає його нареченою. Однак як з'ясовується пізніше, це була лише гра. Фріда хотіла відновити свою становище коханої Кламма. Люди перестали вірити в відносини між Кламмом і Фрідою. Щоб про неї знову заговорили, і була придумана така комбінація. Згодом Фріда повертається в готель і до Кламма.

У творі відбувається багато різних подій. Відвідавши старосту села, К. дізнається, що, виявляється, було написано лист, в якому говорилося, що замок землеміра не потребує. Але папери потрапили кудись не туди. Тому К. вчасно не попередили. Староста влаштовує К. на роботу в школу. Він повинен був працювати сторожем. Але, відбувається скандал і К. зі школи звільняють. Однак йому вдається відстояти місце.

Своїх помічників К. звільняє. Ті, в свою чергу подають на нього скаргу в замок. Вони стверджують, що К. грубий з ними.

Твір закінчується тим, що конюх Герстекер запрошує К. попрацювати у нього в стайні. Герстекер призводить його в свій будинок. На цьому все закінчується.

Отже, твір «Замок» не дописано до кінця. Своєму другу Максу Броду письменник розповідає як хотів би закінчити роман. Саме в жанрі роману написано твір. За задумом автора К. жив в селі до кінця життя. І тільки перебуваючи при смерті він отримує довгоочікуванний дозвіл на вхід в замок і на отримання роботи. А до цього часу герой жив в селі не легально.

Але Франц Кафка вирішив перервати написання роману. Будучи при смерті просив Макса Брода знищити рукопис. Але друг письменника не послухав. І твір побачив світ в 1926-му році в незавершеному варіанті.

Твір складається з нумерованих глав. Крім того у глав є назва. У деяких є тільки номер. Це означає, що в цій частині триває тема з попередньої глави. Всього в творі 25 нумерованих глав. З них шість без назви.

Роман «Замок» зачіпає проблему конфліктів між владою і населенням. Описано тоталітаризм. Тобто держава не сприймає нічого нового. Не терпить ніяких втручань з боку. Крім того, в творі піднімається тема про характер особистості. Причому особистості досить сильної. Одна людина протистоїть всім і державі, і суспільству. І не вписується ні в які рамки. І тим самим відчуває і є чужинцем